چهارشنبه 27 آذر 1398
در سال رونق توليد و با هدف ايجاد زيست‌بوم نوآوري و فناوري صنعت نفت با دستور وزير محترم نفت، شوراي حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها در صنعت نفت تشكيل شد. چشم‌انداز اين امر، تحقق زيست‌بوم فناوري صنعت نفت جهت توسعه فناوري‌هاي بومي با رويكرد درون‌زايي از طريق مديريت يكپارچه و چابك عرضه و تقاضاي فناوري (ايده تا بازار) مي‌باشد. اين شورا در صدد است با برنامه‌ریزی بلندمدت، ايجاد روابط فعال مابين ذینفعان، بكارگيري ظرفیت‌های موجود در نهادها و بازیگران دروني و بيروني و حمایت و هدایت تیم‌های کارآفرینی، اقدام به پذیرش موسسات نوآفرين، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها مرتبط با صنعت نفت نموده و بستر لازم را براي توسعه فناوری و تجاری‌سازی فراهم نمايد. بدين منظور پارک نوآوري و فناوري منطقه‌ری یکی از اصلی‌ترین پهنه‌های کالبدی منطقه فناوري صنعت نفت خواهد بود. هدف اصلی این پارک ایجاد زیرساخت‌های فنی و حمایتی برای توسعه موسسات نوآفرين، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در حوزه‌های منتخب و خوداتکایی نسبی در زنجیره ارزش نفت و گاز است. ایجاد اشتغال تخصصی و تامين فناوري‌ها با توان داخلي در بخش خصوصی از اهم ماموریت‌های این پارک است. این پروژه به عنوان یک الگوی قابل تکثیر در سطح کشور توسعه داده می‌شود و از فازهای مطالعاتی، اجرایی و نظارتی تشکیل می‌شود. 
 
المان‌هاي آتي در پارك نوآوري و فناوري ري شامل موارد ذيل است: 
1) المان‌ها صنعتي (تجميع تقاضا در صنعت، انعكاس چالش‌هاي صنعتي، برگزاري فن‌بازار، برگزاري تورهاي فناورانه، رصد فناوري، صادارات فناوري)
2) المان‌هاي بازار (چابك‌سازي زنجيره تامين، خريد تضميني، خريد بار اول، انجام مطالعات بازار، صدور گواهينامه‌ها، شبكه‌سازي آزمايشگاهي)
3) المان‌هاي نوآوري (بانك ايده‌هاي نوآورانه، رويداد استارت‌آپ، خدمات شتابدهنده، آموزش و مربي‌گري، شبكه‌سازي فناورانه، بروكر فناوري، هم‌افزايي خوشه‌هاي فناوري، خدمات تسهيلگري، نمايشگاه دائمي، خدمات مالي، ارزش گذاري فناوري، جوايز فناوري).