سه‌شنبه 26 آذر 1398 امکانات و خدمات پارک
جهت مشارکت در نظرخواهی انتظارات شما از پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت لطفا این فایل را تکمیل نمایید. 

 

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت در زمینی به مساحت تقریبی 45 هکتار در مجاورت پالایشگاه تهران در محدوده‌ی شهری باقرشهر تاسیس خواهد شد. مرحله‌ی اول این مجموعه با نام پارک نوآوری در دو ناحیه به مساحت مجموعا ۱۰ هکتار و در محل سابق پژوهشکده صنعت نفت قرار دارد که ظرف ۵ سال به مرور و در ۳ فاز به بهره‌برداری خواهد رسید. تمامی فضاهای این پارک استیجاری و قابل واگذاری به انواع شرکت‌های فعال در حوزه‌ی نفت و گاز و یا حوزه‌های مرتبط خواهد بود. همچنین قسمت دیگر پارک با نام پارک فناوری در قسمت جنوبی پارک نوآوری و با مساحت ۳۵ هکتار خواهد بود که به مرور بخشی از اراضی یا سوله‌های آن به شرکت‌های حائز شرایط برای بهره‌برداری به صورت بلند مدت واگذار می‌شود. 
شرکت‌های مستقر در پارک اینوتک به مانند سایر پارک‌های علم و فناوری، از انواع مزایا و تسهیلات این پارک‌ها مانند تخفیف‌های مالیاتی، مزایای مناطق آزاد تجاری، انواع خدمات مشاوره‌ای و ... بهره‌مند خواهند شد. با تمهیدات در نظر گرفته شده، امکان هم‌نشینی و همکاری همه‌ی بازیگران اصلی زیست‌بوم نوآوری در این پارک فراهم خواهد شد. علاوه بر این، با توجه به شرایط ویژه‌ی زیست‌بوم صنعت نفت، اینوتک طرح‌های ویژه‌ای به مخاطبین خود ارائه می‌دهد که وجه تمایز این پارک با سایر پارک‌های موجود در کشور خواهد بود. 
یکی از این وجوه تمایز، پروژه‌های برگزیده با همکاری شرکت‌های پیشگام است. پروژه‌ی برگزیده پروژه‌ای است که:
1-    به یک چالش جدی کشور پاسخ می‌دهد؛
2-    به دلیل پیچیدگی فنی یا اجتماعی نیاز به همکاری نهادهای حاکمیتی، شرکت‌های حرفه‌ای و شرکت‌های خلاق و نوآفرین دارد؛
3-    بدون نقش‌آفرینی و حمایت‌های قانونی حاکمیت به طور طبیعی در اولویت شرکت‌های منفرد قرار نمی‌گیرد؛
4-    نیاز به مدیریت کلان و قبول مسئولیت برای تامین یا جذب سرمایه توسط یک نهاد پیشگام دولتی یا غیردولتی دارد؛
5-    شرکت پیشگام با استقرار پروژه در اینوتک می‌تواند از مزایای همجواری با شرکت‌های نوآفرین و مشاوران حرفه‌ای نوآوری باز بهره‌مند گردد؛
6-    اجرای پروژه می‌تواند به ایجاد شبکه‌‌های نوآوری و زیست‌بوم‌های محصول محور کمک کند.
بنابراین شرکت‌های بزرگ و پیشگام می‌توانند با استقرار پروژه در اینوتک، از مزایای حضور در پارک بهره‌مند شوند. همچنین با شکل‌گیری شبکه‌های نوآوری، شرکت‌های جوان و نوآور می‌توانند به ارائه‌ی محصول یا خدمت خود پرداخته و از بازار ایجاد شده نهایت استفاده را ببرند. 
از دیگر خدمات متمایز اینوتک می‌توان به میزبانی از مشاوران نوآوری باز اشاره کرد. مشاوران نوآوری باز را می‌توان واسط‌های نوآوری بین شرکت‌های بزرگ و شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های کوچک‌تر به ویژه در مورد پروژه‌های برگزیده دانست. این نهادها با درک نیازها و خواسته‌های طرفین، زمینه‌های همکاری نوآورانه را فراهم کرده و می‌توانند نقش بسزایی در شکل‌گیری شبکه‌های نوآوری ایفا کنند. 
میزبانی از مراکز نوآوری شرکت‌های بزرگ یکی از اهداف اصلی اینوتک و از دیگر ویژگی‌های متمایز این پارک برای ایجاد شبکه‌های نوآوری پویا و موثر است. به این ترتیب شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه‌های نفت و گاز، انرژی یا سایر حوزه‌های مرتبط، خود راسا و مستقلا یا با همکاری شتاب‌دهنده‌های مستقر در پارک به جذب ایده‌های نوآورانه در قالب تیم‌های استارت‌آپی می‌پردازند. از این طریق هم استارت‌آپ‌ها می‌توانند از شبکه‌های تجاری و توان مالی، مدیریتی و فنی شرکت‌های بزرگ استفاده کنند و هم شرکت‌های بزرگ می‌توانند علاوه بر یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای مسایل خود، بازار خود را گسترش دهند. همچنین در صورت موفقیت استارت‌آپ‌ها، این شرکت‌ها می‌توانند از فروش سهم خود سود قابل توجهی کسب کنند. 
تاسیس و بهره‌مندی از حمایت صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت و همکاری تنگاتنگ آن با پارک، یکی از مزیت‌های اصلی برای شرکت‌های مستقر در اینوتک است. این صندوق با توان مالی بالای خود، به صورت تخصصی از شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران در زیرساخت‌های تخصصی حمایت می‌کند. به این ترتیب شرکت‌هایی که محصولات یا خدماتی منطبق بر اولویت‌های کشور تولید یا عرضه کنند، می‌توانند از حمایت‌های صندوق بهره‌مند شوند. اهم حمایت‌های صندوق را می‌توان به چند دسته‌ی زیر تقسیم کرد:
•    برنامه‌ی حمایت مالی از شتاب‌دهنده‌ها یا مراکز رشد مستقر در پارک شامل ارائه‌ی تسهیلات کم‌بهره به آنها جهت پوشش بخشی از هزینه‌های شتاب‌دهی استارت‌آپ‌ها در مراحل اولیه‌؛
•    برنامه‌ی حمایت از محصولات و توسعه‌ی استارت‌آپ‌های رشد یافته که مراحل شتاب‌دهی اولیه را تحت نظر شتاب‌دهنده‌ها یا مراکز رشد پارک با موفقیت طی کرده‌اند شامل تسهیلات صنعتی‌سازی، مشارکت در سهام یا سرمایه در گردش؛
•    برنامه‌ی حمایت از ساخت بار اول و بازارسازی برای محصولات برگزیده‌ی شرکت‌ها شامل برنامه‌های تضمین خرید در ازای تضمین کیفیت، تسهیلات لیزینگ و استصناع و یا برنامه‌هایی ویژه برای حمایت مالی از پروژه‌های برگزیده. 
•    برنامه‌ی حمایت از ایجاد و تجهیز زیرساخت‌های فنی شامل تجهیز آزمایشگاه یا کارگاه‌های در اختیار شرکت‌ها و یا برنامه‌ی ایجاد زیرساخت‌های فنی و پلنت‌های منعطف برای استفاده یا اجاره به سایر شرکت‌ها؛
•    سایر برنامه‌ها یا خدمات مانند ارائه‌ی انواع تضامین یا تسهیلات سرمایه در گردش برای مخاطبین پارک بنا به صلاحدید صندوق. 
یکی از چالش‌ها و موانع جدی پیش‌روی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوآور جوان، وابستگی زیاد فرآیند نوآوری در حوزه‌ی نفت و گاز به زیرساخت‌ها، امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و فنی است. با توجه به هزینه‌ی بالای احداث و تجهیز چنین فضاهایی، همه‌ی شرکت‌ها نمی‌توانند از عهده‌ی مخارج آن برآیند. بنابراین از دیگر ویژگی‌های متمایز این مجموعه می‌توان به در نظر گرفتن امکانات و تجهیزات تخصصی و ایمن برای توسعه و تست محصولات یا خدمات شرکت‌ها یا مراکز علمی مستقر در پارک اشاره کرد. همچنین پارک حمایت‌های لازم برای ایجاد پلنت‌های منعطف ایمن را به عمل خواهد آورد.